Mmcz94

Je možné sepsat smlouvu o otcovství dítěte?

Situace je následující. Žena, s kterou jsme se několikrát vídali (nikdy jsme spolu ani nebyli ve vztahu) je těhotná. Já navrhuji jít na ukončení těhotenství. Dotyčná si chce dítě za každou cenu nechat, to i za cenu toho, že dítě bude vyrůstat bez otce. Tvrdí, že prý se nemusím hlásit jako otec dítěte a nemusím se zapisovat do rodného listu dítěte. Pro mě by v tomhle scénáři tedy žádný závazek nevznikal. Má otázka je: Dá se nějakým způsobem smluvně podložit to, na čem jsme se oba domluvili? Tedy že nebude možné mě v budoucnu zapsat jako otce dítěte a nebude možné vymáhat výživné? Nerad bych se totiž dostal do situace, kdy bych spoléhal na domluvu, ale realita by za x let byla jiná a já bych musel doplácet i zpětně, výživné na dítě, které v podstatě ani neznám. Má tato smlouva nějaké konkrétní pojmenování? Na internetu jsem nic nedohledal. Děkuji

Nejlepší odpověď
Alesh

Podle mě to nejde, protože to není „v zájmu dítěte“. Prostě jediná tvoje šance je, že s ní budeš vycházet za dobře a ona to nechá tak, jak jste se dohodli. Pokud ale názor změní a označí tě za otce, máš smůlu. Následovat bude soud, který potvrdí tvoje otcovství, pokud nebudeš ochoten souhlasit, nařídí ti testy DNA. Vyměří ti výživné a to i zpětně. Jedinou malou výhodou je, že výživné zpětně lze stanovit max. 3 roky zpátky.

Další odpovědi
cappuccino

Uz ted je mi lito toho ditete!
A ty, jako chlap, jsi ubozak!!

Drap

Smlouvu sepsat můžeš o čem chceš. Pokud však později někdo prokáže, že tam jsou nepravdivé údaje a v tomto případě, pokud ti bude prokázáno otcovství, tak smlouva- nesmlouva, budeš muset platit.

Pepa25

Takovou, jak navrhujete, samozřejmě ne. Je možné se pouze naopak přiznat k otcovství, ale nelze zavázat matku nebo dítě, aby v budoucnu určení otcovství nenavrhlo.
Jako řešení navrhuji, abyste si našel muže, který se přihlásí k otcovství: ideálně takového, který s matkou souložil v rozhodné době. Pokud se všichni s matkou jen „vídali“ a ona počala jako panna, tak holt budete žít v nejistotě.

Mmcz94

Drap: No přeci pokud by v té smlouvě bylo, že se výživného apod. dobrovolně vzdává, sama by to dobrovolně podepsala, tak tím pádem by se otcovství prokázat mohlo, ale od toho by existovala ta platná smlouva ne? Proto mě zajímá, jestli taková smlouva existuje a dá se takto aplikovat.

Dochy

To se kdysi řešilo. Máš smůlu, smlouva by byla proti zájmu dítěte. Dítě je extra chráněno zákonem i proti vrtochům matky. Matka nemůže uzavřít smlouvu v neprospěch dítěte. Výživné nejsou prachy pro matku, ale pro dítě.

Drap

Smlouvu si necháš sepsat, právníkem, nebo notářem. Myslím, že matky se nemůže vzdát zájmů dítěte.