Filip84

Loupete špekáčky do utopenců?

Jestliže je vyrábíte, doma, Hausgemachte, samozřejmě. 😅 Kdo nevyrábí žádný utopence, no tak nic – otázka pro něj není.

Proč se ptám? Protože jsem, ze zvídavosti, procházel různé recepty na internetu, 12 z 10 byly na ty „nejlepší“ utopence a podle mého neskromného názoru 11 z 10 byly Schlichte! 😅 Ale o to nejde, proti gustu … a každýmu co jeho jest, jde o to, že většina lidí ty Wursty oloupe a většinou ještě nakrájí. Proč? 😃

Já mám jednoduchý technologický postup: na 3 kg špekáčků je potřeba 1 l jablečnýho octu (ano, jablečnýho, já ten český, kyselý, nepoužívám), 1 l vody, habanero & cayenne v poměru cca 1:2 (čerstvé), cibule a německé divoké koření (=sušený vavřín + celý pepř + nové koření; francouzské má místo nového koření hřebíček). Schluß. Žádnej cukr (já sladké nerad! 😂), žádná hořčice, žádná mletá paprika, žádná „tajná receptura“, jestli se má rozkrojený špekáček potřít nejprve hořčicí, a pak posypat mletou paprikou, nebo naopak (a: holky, poperte se! 😜😂). Dá se vařit voda z octem, jak začne vařit, nahází se do ni divoké koření, povaří se cca 1/4 hodiny. Do sklenice přijde řada Wurstů, do mezer mezi nimi chili, řada cibule. Řada Wurstů, do mezer chili, řada cibule. Pěchovat a vysypávat cibulí – čím více, tím lépe. Ja je sklenice plná, zalije se horkým nálevem, nechá se vychladnout, a pak do lednice. A tak po tejdnu, když je v lednici plno, mohou ven – však od toho ta receptura vznikla, aby konservovala Wursty, protože hospodskej Šamánek z Berounska je neměl kde vrazit do chladu! 🤷‍♀️😎 Musí se počkat alespoň dva tejdny, pak jsou kyselé až – až! 😅

Nevím, jestli mám nejlepší utopence (popravdě: je mi to úplně u řiti! 😅), ale prý mám nejostřejší utopence, prý je to vhodný předkrm před plněnými paprikami s rajskou omáčkou, aby ty papriky strávníka nezmordovaly (je to trošku jiný jídlo: jsou to ostré zeleninové papriky, napěchované směsí mletýho masa, pepře, syrový rejže, posekanýho habanero a rawit chili, koriandru, vejce, cibule a soli, v omáčce z rajčatové směsi, cibule a cayenne chili, bez smetany (je sladká! 😅). Na otázku, jestli je v tom cukr, nemusím odpovídat, že? 😅 Jí se to s rejží, knedlik by to dostatečně „nezachránil“! 😈)! 😂😈

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jak kdy.

Tak utopenci jsou mé super oblíbené jídlo. Na tom bychom se určitě shodli, že udělat dobré je docela věda. Už jen sehnat kvalitní buřty v dnešní době – to pro mě znamená 40 km jízdy. 😣 A jistě víš, že z průmyslové kejdy, standardně prodávané a drze nazývané buřty – superspeciální kentus jsou ty prodávané v Makru – (ani pravdoláskaři to nechtějí žrát, i když tvrdí, jak je všechno dnes prodávané zboží supermňamka!), nemáš ani náhodou šanci dobré utopence udělat. 😕

Tvý utopence bych klidně zkusil, jakkoliv mi přijde, že dávat větší množství chilli je trošku nesmysl, protože utopenci mají chutnat jako utopenci a ne jako grilované cosi, zakoupené ve streetfoodu v Bombaji. (Já mám ostrá jídla rád, dokonce si pěstuji vlastní chilli papričky, ale narvat do toho habaneros mi přijde trošku přes čáru.)

Trochu tvůj recept okomentuji (svůj přirozeně neprozradím do podrobností, receptura je uložena výhradně jen v mé hlavě a ani rodina jí nezná ☺ ).

  1. Buřty se loupou výhradně pokud nejsou v přírodním střívku, krájení (naříznutí) se dělá proto, aby se rychleji uležely (to VELMI DOBŘE znám, jakožto netrpělivec, který na ně kouká a urychluje zrání očima při kapající slině z koutku úst 😉 ).
  2. NIKDY nezalévat teplým či dokonce horkým nálevem! Trochu tím urychlíš zrání (což JE plus), ale za zkaženou chuť (především nálevu!) to nestojí a polévkobuřtový vývar to také nemá být.
  3. Hořčici do utopenců? 😮 Asi myslíš hořčičné semínko, že? (do nálevu) To tam patří, bez něj to je o ničem. Jen vědět kolik, že? 😉
  4. Vůbec nejde o to, že mají být kyselé (to samozřejmě mají), ale o to, KOLIK octa dát na nálev. Závisí na tom doba zrání i kvalita (mají být JEMNĚ křehké), ocet to urychluje.
  5. Jablečný ocet? 😯 Hele, klidně si tam dej třeba skořici, ale bez klasického octa to není ono! (slušný je Bzenecký)
  6. Ale i kdybys to zalil vroucím nálevem (fuj), tak 14 dní je na vyzrání/uležení málo. Absolutní minimum, kterého jsem dosáhl, jsou 4 týdny (ovšem nálev pak nebyl tak dobře „poopičně“ pitelný). 6 týdnů je normál, ale KDO to má kua vydržet a čekat. 😉 😂
  7. Největší kumšt je poměr nálev vs to ostatní. Nálevu musí být DOST (zráním utopenců zeslábne, zjaloví). Zásadní je při tom jeho koncentrace (kyselost), od té se to odvíjí, kolik ho dát (přirozeně v poměru k tomu ostatnímu).
  8. Zrání urychlí oloupání, ale upřednostňuji jejich důkladné propíchání (axiálně i radiálně).

Utopence dělám max. 2× do roka, do 2 velkých okurčáků (jednou jsem jich udělal do 4, vydržely mi lehce přes měsíc, to víš, občas přijdou kamarádi, ty hladový mlsný svině! 😉 ). Buď není čas nebo nálada, případně suroviny (a mordovat se s tím za použití kejdy z marketu – dokonce ani ty z Globusu, ten je mívá nejlepší, alespoň v Práglu), to je škoda práce i času. Když už, tak POŘÁDNĚ.

Nad dobré utopence „poopičně“ není, pokud jde o snídani. Zasytí, uleví, kdepak kys. okurky aj. první pomoc (nezasytí). Venkoncem každý podle své chuti. Když si jen vzpomenu na množství pokusů, než jsem přišel jak na to, aby byly PRO MĚ mňamikózní… 😂 😂 😂 Ale faktem je, že jimi neopovrhnou ani babuchen (ano, dokonce i moje sourojezinky – a to jsou PARÁDNĚ rozmlsané děffky). 😉 ☺

Další odpovědi
Savier

Ne.

Utopence ani špekáčky jsem neměl minimálně dva roky.

da ny

Ano.

Loupala jsem
Již nevyrábím, vyhýbám se co nejvíce kvasnému, lihovému octu.
Chilli koření nesnesu a nesmím, koriandr (čertzvý) mi nechutná, nepoužívám.
Jen výjimečně mletý(drcený do kari a masových směsí se zeleninou.
Když vařím jen pro sebe, ta, klidně bez.

Drap

Ne.

.

brillant

Ano.

aliendrone

Filip84>>> Tak s tím octem jablečným je to pro mě trochu složité, ve smyslu kombinace chuti respektive i vůně. Těžko se mi to představuje, připomíná topinky smažené na olivovém oleji. Jako chuťově se to dá, není moc velký rozdíl v zásadě, když smažíš na řepce, slunečnici nebo olivě. Ale vůně olivového oleje je tak výrazná, že mi dokáže zkazit požitek z dobré topinky. A je prd platné že topinku brutálně česnekuji, to zabije tu chuť olivového oleje, ale tu vůni ne. Prostě mi to k sobě nepasuje, topinka s olivovou vůní – jak u nějakého řeckého salátu. 😉

Je to čistě o osobním kusu. Podobná vražedná kombinace (pro mě) je chleba nebo houska/rohlík namazané máslem a MEDEM (či džemem). Celá rodina se v tom libuje, je mně z toho „naskakují pupínky“. Na chléb s máslem prostě patří sůl a ne nic sladkého. A s tím jablečným octem to budu mít stejný.

Zato uzeniny v jiném střívku, než syntetickém https://herol­dreznickepotre­by.cz/umela-streva/ dnes abys pohledal. Já už jsem dokonce viděl párky v igelitu!! NJN, pokrok. 😕 Přírodní střívko značně prodražuje výrobu, proto ho používají zejména malé provozovny. V marketech by se to nedalo prodávat – kdo by dal v dnešní době za buřty víc než za řízky? (s výjimkou rozmlsanejch kreténů, jako jsem já, kteří si raději pochutnají – ať to stojí co chce).

Každopádně k té hořčici – nebyla by lepší dijonská, než plnotučno-kremžská? Jen mě tak napadlo. 😉 (v marketech je ucházející Bornierka, hlavně nekupuj ten polský hnus v Blille!)

Nemá cenu to rozebírat. Je to zkrátka o osobním vkusu a chuťi každého soudruha. 😂

Filip84

aliendrone: Bude to to! 😅

Já třeba máslo vůbec nejím. Jako vařím na něm, dávám ho do jídel, ale nenapadlo by mne namazat si chleba máslem a něčím. Takže, chleba s máslem, solí, jamem, marmeládou…: Ne! 😅

Nebo ano, toastový chleba, zakysaná smetana (crème fraîche), a pak nějaký ten jam. Ale ne moc sladký, já mám rád citrónové, pomerančové marmelády a jamy, třeba. 😅 Lepší je bageta, ulomíš kousek, potřeš jamem, kydneš na to trochu zakysané smetany a sníš. 😎

Já do toho hořčici nedávám, protože ty Wursty namáčím vcelku, nenařezané, nekrájené, neoloupané, nepropíchané, atp. Ale určitě by byla lepší dijonská, to je asi jasný! 😅

Když jsme u topinky, tak já smažím jenom na sádle, loji, másle. Nenapadlo by mne, prostě, dělat topinku na oleji. Já používám tři oleje: olivový, dýňový, sezamový. Tečka. Dýňový je na saláty, nevaří se z něj, vaří se z olivovýho a sezamovýho. Jo, ale sezamový olej máš na asijskou kuchyni, oliváč, nevím, třeba na pastu di pomodoro. Já i chips smažím v loji nebo sádle. 😅🤷‍♀️

Filip84

aliendrone: Samozřejmě, že se bavíme o špekáčcích v přírodním střevu! To mne nenapadlo, protože špekáček v jiném, než přírodním střevu, jsem nikdy neviděl. Asi nějaké Wursty, „buřty“, „grilováčky“, nebo jak se to všecko jmenuje, budou, no, z drůbežího strojně odděleného masa, vepřových kůži, antioxidantů, barviv a podobných, „vysoce hodnotných“, surovin. Z toho ale utopence neuděláš, a ani jinak nevím, proč bych to měl jíst! 😅

Ne hořčičné semeno, normální hořčici, plnotučnou, nebo i kremžskou! 🤦‍♀️Však se podívej, třeba, tady: https://www.pro­zeny.cz/clanek/ne­kupujeme-vyrabime-hospodska-klasika-po-domacku-utopenci-11559 . A slyšel jsem i o grillovacím koření, vegetě, polévkovém koření („Maggi“), kostce „bujónu“, co lidi naserou do rozřízlých utopenců, nebo do nálevu. 🤷‍♀️🤢

To já jich sežeru víc. Ty dva tejdny se bavíme o době, ve které už jsou ty utopence nejen jedlé, ale mají i nějakou chuť po utopencích. Osobně mi vyhovuje měsíc, po dvou měsících jsou na mne už hodně navinulé. Sním je, ale už to není ono! 😅

Tím, že ten Wurst je v nálevu vcelku, nepropíchaný, nenařezaný, nerozkrojený, atp., tak on, samotný, nijak extra ostrý není. Ostrý je hlavně nálev, no a pak když si kousneš do toho chili. 😅 Záleží, jak je kdo odolný na ostré, kdo vůbec nebo málo, tomu to přijde nepoživatelné, samozřejmě.

Ten nálev, samozřejmě, nemá 90°C, může mít, odhadem, 50 – 60°C (můžu to příště změřit! 😅). Zkoušel jsem polský ocet, ten má 10% kyselost, náš bzenecký (8%), jablečný (5%), vinný (6%), korejsky to má takový poetický název 현미식초, je to ocet z hnědé rejže. Z jablečnýho octu mi připadá nálev nejjemnější, zároveň dostatečně kyselý. Lépe se mi strefuje kyselost.