Avatar1234

Je vhodné pít teplou vodu,kterou si ohřívám ,,karmou,,?

Dobrý den,je možné/vhodné pít vodu,kterou si ohřívám přes karmu? Nemohou se do vody dostat nějaké nevhodné těžké kovy nebo oxid uhličitý, který vzniká při spalování plynu? Případné rizika . Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Pepa25

Pokud dobře chápu dotaz, tak chcete použít teplou vodu určenou k mytí ke konzumaci. Odpověď je: záleží jaká je vstupní voda a v jakém stavu je topný okruh. Obvykle se ohřívá pitná voda, ale v teplotě, která je ideální k množení např. legionel. Takže dost často správce uvádí, že do bytů dodává TUV (neboli teplou UŽITKOVOU vodu).

elkon

Používej hlavu, je to uzavřený okruh. Nic ti nehrozí, ale je to neobvyklé.

zjentek

Čoeče, dobrý nápad, tohle mě nikdy nenapadlo a vlastně ani nevím proč! Vždyť je to totéž jako si ji ohřát na plynovém sporáku v hrnci a přitom netřeba tak dlouho čekat! (;

Hlada

Samozřejmě, že je to vhodné. Ohřev plynem je vzhledem k mnohonásobně většímu výkonu karmy rychlejší a i levnější než elektřinou. Běžně tak několik desetiletí předehříváme vodu na pití i vaření. V klasické karmě se voda nepředehřívá do zásoby, odebírá se odtočená, právě ohřátá pitná voda z vodovodu, takže žádné nebezbečí nehrozí.

Dochy

Já TUV považuji za TUV tedy teplou užitkovou vodu. Nikoli za vodu pitnou. Jednak se mohou množit breberky, jednak protéká kovovými výměníky v neznámém stavu, jednak protéká místy, kde jsou několik let staré usazeniny, zpravidla udržované v příjemném teploučku. Oxid uhličitý nehrozí, voda je od spalin bezpečně oddělena – pokud by nebyla, poznáš to za poměrně dramatických okolností.

Reálně by se (s trochou štěstí) nemělo nic stát. „Morálně“ je to pro mně nepřijatelné.

zjentek

Pětadváca kdo má doma průtokový plynový ohřívač, neboli „karmu“, nepotřebuje přívod teplé vody v jakémkoli stavu, čili ani TUV. Prostě si otočením kohoutku jen ohřeje tu svou vlastní čerstvou, pitnou vodu. 🤷‍♂️

Pepa25

Tomu rozumím, ale ta část o topném okruhu (byť krátkém) a množení potvor v nepřevařené vodě v něm platí.