Lukyn45

Proč je „České knížectví“ v překladu do angličtiny „Duchy of Bohemia“?

A ne „Principality of Bohemia“?

Nejlepší odpověď
Filip84

Velice prostá odpověď.

Knížectví české, lat. Ducatus Bohemiae, jako státní útvar zaniká, s největší pravděpodobností, v úterý 8. září 1198, korunovací Filipa Švábského za krále Svaté říše římské, protože, jak zmiňuje Bulla Aurea Sicilliae, toho dne předal Filip Švábský Přemyslu Otakaru I. privilegium, podle kterého vzniká Království České, jako království dědičné, které není povinováno platit Svaté říši římské platy. Právní skutečnost, s konečnou platností, potvrzuje právě Bulla Aurea Sicilliae ve středu 26. září 1212.

Zatímco anglické slovo Duchy má ethymologický původ ve starofrancouzském deuk, a slovo duc (duke) je doloženo už do začátku 12. století, anglické slovo Principality má sice rovněž ethymologický původ ze starofrancouzského principalite, avšak začalo se užívat až ve 13. století.

Proto se Ducatus Bohemiae nemohlo a nemůže nazývat Principality of Bohemia.

https://www.e­tymonline.com/wor­d/duchy
https://www.e­tymonline.com/wor­d/principality

Pepa25

Filip84 zase perlí: místo aby napsal normálně česky Zlatá bula sicilská, tak to napíše latinsky, ale s chybou 😉

Filip84

Jdi do zadnice!

Pepa25

A ty laskavě neprzni moji rodnou řeč! Pseudolatina je jen trapná, ale co provádíš s češtinou je nechutné.

Filip84

Ale mně je tvůj názor ukradený, rozumíš tomu? Pokud máš problém se svým okolím, začni u sebe, mně je úplně Wurst, co se ti líbí, nebo nelíbí. Jsi jako otravný hmyz, který létá pořád dokola, dokud ho člověk neplácne, nebo se nelepí do elektrického lapače. To je tak asi celý příběh, jako.